[Drupal] 10 mało znanych modułów, które musisz mieć

Data dodania wpisu: 24-11-2010

Drupal to bogactwo jeśli chodzi o zasoby modułów wdrażanych przez Drupal developerów. Ponad 7000 rozszerzeń pozwala na konsekwentną rozbudowę serwisów internetowych opartych o Drupal CMS o kolejne innowacyjne funkcje.

Czasami jednak te najbardziej popularne i najczęściej wspierane moduły nie wystarczą, jeśli chcemy indywidualnych rozwiązań, które dość mocno albo ingerują w funkcjonalność Drupal CMS, albo umożliwiają konkretne zmiany np. pod kątem pozycjonowania stron.

Przedstawiam pokrótce 15 mało znanych modułów do Drupal CMS, dzięki którym można osiągnąć zarówno ciekawe efekty i możliwości, jak i usprawnić obsługę, elastyczność i wydajność strony www w sieci.

Login Destination

Moduł, dzięki któremu możemy ustalić, na jaką podstronę zostanie przekierowany użytkownik bezpośrednio po zalogowaniu. Standardową podstroną jest strona użytkownika, co przyjaznym rozwiązaniem nie jest.

Path Redirect

Dodatkowa wtyczka dla m.in. Pathauto. Dzięki Path Redirect możemy zabezpieczyć się przed niechcianymi Page Not Found (czyli masakryczne 404) poprzez dodatkowe ustawienie w ustawieniach modułu Pathauto, którym jest opcja "Tworzy nowy alias. Przekierowuje stary alias." w panelu "Uaktualnianie elementu". Dodatkowo moduł udostępnia panel tworzenia własnych przekierowań z możliwością ustalenia typu przekierowania (np. przekierowanie 301, 302), ale zbyt wygodne to nie jest w przypadku dużej liczby przekierowań (np. gdy tworzymy nową stronę i zmieniamy strukturę linków starej strony, a przekierowania dla Google w takim przypadku są niezbędne).

Subdomain

Moduł, dzięki któremu dla słowników, typów zawartości, użytkowników, możemy automatycznie tworzyć subdomeny, a co za tym idzie - wyświetlać treści na tych subdomenach. Dzięki temu np. użytkownik o loginie 'jacek' będzie miał swoją stronę użytkownika pod adresem http://jacek.moja-strona.pl.

Search404

Dodatkowa wyszukiwarka, która w przypadku nieznalezienia strony (Page Not Found) parsuje elementy podane w adresie i wyszukuje wszystkie treści, w których znajdują się takie słowa. Dla przykładu, jeśli na naszej stronie www.strona.pl nie ma podstrony www.strona.pl/jakies-fajne-rzeczy, moduł automatycznie wyświetli wszystkie wpisy, które zawierają słowa: "jakies", "fajne" i "rzeczy". Automatycznie zatem użytkownik może otrzymać w tej liście wyników wpis, którego rzeczywiście szukał.

Jammer

Mały-duży moduł, dzięki któremu możemy dla każdego typu zawartości ustawić, które elementy formularza dodawania nowej zawartości będą w nim widoczne. Jeśli dla przykładu chcemy, aby w formularzu dodawania zawartości typu "Strona" nie pojawiało się zarządzanie menu, wystarczy, że wybierzemy ten typ zawartości na odpowiedniej liście w zarządzaniu modułu Jammer. Dzięki temu, formularze dodawania zawartości będą zubożone o niepotrzebne elementy, a co za tym idzie - bardziej przejrzyste.

SWFUpload

Wtyczka dla CCK, która dodaje nowy typ pola: Filefield SWFUpload. Dzięki temu widgetowi możemy dla nowej zawartości dodać wiele zdjęć za pomocą jednego kliknięcia.

Taxonomy Menu Trails

Rozszerzenie dla modułu Taxonomy Menu ratujące życie;) Standardowo, jeżeli za pomocą modułu Taxonomy Menu tworzymy menu, jego elementy (gałęzie) rozwijają się zależnie od zagnieżdżenia. Niestety, jeśli uruchomimy podstronę typu Node należącą do jednej z podgałęzi słownika, drzewko zwija się. Ten moduł rozszerza działanie Taxonomy Menu i umożliwia również rozwinięcie ścieżki menu dla aktualnie otwartego node'a.

Hierarchical Select

Masz duże drzewo kategorii (taksonomii) do którego przypisujesz wpisy typu Node? Ten moduł niesamowicie upraszcza wybór odpowiedniej kategorii, dzięki dynamicznie modyfikowanym listom typu select z wszystkimi podkategoriami danego poziomu w drzewie słownika. Już nie trzeba szukać konkretnej kategorii w niekończącym się drzewie terminów.

Edit Term

Ile razy aby zmodyfikować opis kategorii lub jej nazwę trzeba było wejść w podstronę zarządzania kategoriami, odszukać słownik a następnie termin? Dużo, prawda? Ten moduł umożliwia edycję terminu taksonomii w sposób identyczny jak zawartości typu Node - najprościej w świecie dodaje zakładki zarządzania na stronach kategorii.

Taxonomy Multi Editor

Dodawanie wpisów do terminów słownika bywa uciążliwe, tym bardziej, jeśli dodamy nową kategorię (termin, tag) i nagle okazuje się, że 143 wpisy powinny być z nią powiązane. Z pomocą przychodzi ten moduł, który umożliwia m.in. przypisywanie wielu node'ów do konkretnego terminu słownika taksonomii.

Komentarze

moduly sa super !
ale banda biedronek w stopce jest lepsza
Comments closed...