Jak łatwo rozpoznać font wykorzystany na grafice?

Data dodania wpisu: 20-05-2011

Tysiące dostępnych fontów, zarówno tych darmowych, jak i komercyjnych, potrafią niejednego designera przyprawić o zawrót głowy.

Czasami dochodzi do sytuacji, gdy znajdzie się jakiś wypasiony font, i chcielibyśmy go użyć w swoim projekcie, ale... nie wiemy jaka jest nazwa tego fonta:)

Co zrobić w takiej sytuacji?

Serwis http://new.myfonts.com/WhatTheFont/ daje bezpłatną możliwość rozpoznania wykorzystanego kroju fonta. Wystarczy wybrać z dysku lub podlinkować z sieci obrazek, na którym chcemy sprawdzić jaki został użyty font. Skrypt wykryje możliwie jak najwięcej liter na obrazku, przypisując je do pól tekstowych. Jeżeli skrypt wykryje na obrazku literę, ale nie będzie w stanie jej zdefiniować - możemy mu pomóc, zwyczajnie wpisując w odpowiednie pole tekstowe literę, która odpowiada literce na fragmencie obrazka.

Za przykład możemy wykorzystać logotyp DesignEnd, przerobiony oczywiście na kontrastową wersję:

 

 

 

Po wrzuceniu obrazka możemy zobaczyć, że skrypt dość dobrze poradził sobie z rozpoznaniem liter:

 

 

Zatem zatwierdzamy i już wiemy, że do logotypu DesignEnd został wykorzystany darmowy font Microsoftu: Tahoma :)

 

 

Uwaga: aby możliwie jak najlepiej pomóc samemu skryptowi, warto przetworzyć obrazek do wysokokontrastowych odcieni szarości - a najlepiej, jako czarny tekst na białym tle. Warto też, aby obrazek miał rozsądne wymiary (nie ikonka, ale też nie billboard;)). Oczywiście są pewne granice i ciężkim może być do rozpoznania font typu 'handwrite', gdzie litery nierzadko przeplatają się ze sobą, co znacząco utrudni skryptowi nawet podstawowe operacje, jak oddzielenie od siebie liter.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Comments closed...