[GIMP] Usuwanie tła z obrazka w GIMP'ie

Data dodania wpisu: 26-05-2010

Czasami usuwanie tła z obrazków, zdjęć jest jednym z najbardziej pożądanych czynników podczas fotomontażu;)

Co prawda, GIMP nie posiada takich możliwości "szparowania" jak PS (brakuje np. "Gumki tła"), ale jeśli się dobrze pobawić, to i tutaj można sobie całkiem nieźle poradzić z usuwaniem zbędnych kawałków obrazków:)

Aby usunąć tło z obrazka w GIMP'ie wystarczy wykonać kilka szybkich ruchów.

Mamy siakiś obrazek, weźmiemy jakąś laskę z sieci. Dla utrudnienia, tło będzie składać się z kilku kolorów, które usuniemy w podobny sposób. Kolejne kroki są przedstawione w punktach:

1. Otwieramy obrazek w GIMPie, klawiszami CTRL+A zaznaczamy cały obszar, kopiujemy go i wklejamy jako nową warstwę. To na tej skopiowanej warstwie będziemy pracować. Oryginalną warstwę możemy spokojnie usunąć / wyłączyć, jak kto woli.

2. Za pomocą narzędzi do zaznaczania (różdżka lub lasso) oznaczamy obszary spoza obiektu (w tym przypadku będzie to biała płyta pod dziewczyną, niechciane kawałki cienia oraz woda).

Następnie zaznaczenie zapisujemy sobie do kanału (przyda się później).

3. Skrótem CTRL+Shift+A usuwamy bieżące zaznaczenie, wybieramy jak aktywną - warstwę z naszą modelką i korzystając z opcji Zmiany koloru w alfę usuwamy kolor biały.

4. Po usunięciu koloru widać, że i kobieta stała się jakaś taka niewyraźna. Dlatego do warstw dodajemy warstwę wypełnioną białym kolorem, przenosimy ją pod warstwę z modelką i teraz przyda się zapisana wcześniej maska zaznaczenia. Nanosimy ją na obszar roboczy i z białej warstwy usuwamy obszar zaznaczony - dzięki temu otrzymamy kształt rodem z filmów kryminalnych;) I również dzięki temu nasza modelka odzyska swój koloryt;)

5. Jeśli w usuniętym wcześniej tle z warstwy modelki zostały jakieś śmieci, mając w dalszym ciągu aktywne zaznaczenie, za pomocą gumki usuwamy te zbędne kawałki koloru. Dzięki aktywnemu zaznaczeniu nie usuniemy żadnego kawałka naszej modelki:) Przy usuwaniu takich śmieci warto tymczasowo dodać czarną warstwę na sam spód listy warst - na czarnym kolorze najlepiej widać wszystkie śmieci z wyższych warstw.

6. Teraz wystarczy połączyć dwie warstwy - wyciętą modelkę oraz biały "kryminalny" obrys. Otrzymamy w ten sposób gotowy wycięty obrazek, który możemy potem wykorzystać do innych celów. Ale żeby obrazek wyglądał nieco bardziej realistycznie, usuniemy kanciate krawędzie. W tym celu ponownie aktywujemy wcześniej zapisaną maskę i zmiękczamy jej krawędzie o np. 5px a następnie naciskamy raz lub dwa klawisz DELETE - usunie to zmiękczone krawędzie obrazka.

7. Mamy gotowy obrazek - to co, wklejamy go na wybrane tło, nadajemy modelce trochę cienia o dużym rozproszeniu (np. 100px) i v'oila, mamy laskę na wydmach;)

Komentarze

juz na początku sie wk.... jak zaznaczyć cześć obrazka, bardzo słabe tłumaczenie
Nie nie, większość ma rację, omówienie jest o kant dupska rozbić, jak tylko znajdę wolną godzinkę, to zrobię omówienie od nowa z każdym krokiem.
A według mnie dobrze napisane, bardzo dziękuje, bardzo mi to pomogło! :3
bez urazy ale nie powinieneś pisać poradników, naprawdę ciężko zrozumieć co mam robić mimo że w gimpie poruszam się sprawnie. Pewnie ciekawe rozwiązanie jednak przekazane w sposób niezrozumiały
Poradnik interesujący ale brakuje wielu szczegółów, przejść pomiędzy niektórymi etapami.
Proponował bym stworzyć film.
Pozdrawiam
Nanosimy ją na obszar roboczy i z białej warstwy usuwamy obszar zaznaczony

Nie rozumiem tego :|
Lipa
Comments closed...